Mokiniams

Įdomioji geografija

Vanduo žemėje

Image by 12019 on Pixabay Paspausk norėdamas atversti
Apie 2/3 žemės ploto yra padengta vandeniu (H2O). Didžiąją jo dalį (97,5%) sudaro sūrus vanduo jūrose ir vandenynuose. Iš likusio 2,5 procento gėlo vandens apie 70% yra ledo pavidalu, kuris susikaupęs žemės ašigaliuose

Ežeringiausia valstybė

Paspausk norėdamas atversti
Didžiausiu ežerų skaičiumi pasaulyje gali puikuotis Kanada. Šios valstybės teritorijoje yra 60 proc. pasaulio ežerų. Daugiau nei 3 mln. ežerų užima 9 proc. Kanados žemių.

Daugiausia kalbų turinti valstybė

Paspausk norėdamas atversti
Papua Naujosios Gvinėjos piliečiai kalba daugiau nei 820 įvairiausių kalbų, o tai sudaro net 12 proc. visų pasaulio kalbų. Nors anglų kalba šioje šalyje laikoma oficialia, iš tiesų tai tėra tik formalumas. Angliškai čia kalba ne daugiau kaip 2 proc. valstybės gyventojų.

Mažiausia valstybė

Paspausk norėdamas atversti
Pati mažiausia pasaulio valstybė yra Vatikanas. Tai – miestas-valstybė, esanti Romoje. Sunku patikėti, kad Vatikano plotas – vos 0,44 km²! Maža to, ši valstybė turi savo armiją, ligoninę, valiutą, pasą ir kitų valstybei būdingų dalykų.

Lietuvos ežeras išmetantis gintarą

Paspausk norėdamas atversti
Vakarų Lietuvoje įkurtame Varnių regioniniame parke, prie Lūksto ežero, yra vienintelė vieta ne pajūryje, kur galima rasti gintaro.

Seniausias lietuviškas desertas

Paspausk norėdamas atversti
Agurkai su šviežiu medumi – vienas seniausių lietuviškos virtuvės desertų, žinomas jau nuo XIV a. Pasak istorikų, šis gardėsis buvo itin vertinamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos dvare.

Seniausia konstitucinė respublika

Paspausk norėdamas atversti
San Marinas yra seniausia konstitucinė respublika visoje Žemėje. Valstybė įkurta 301 metais prieš Kristų Imperatoriaus Diokletiano. Savo konstituciją jie sukūrė 1600 metais.

Aukščiausiai virš jūros lygio esantis ežeras

Paspausk norėdamas atversti
Titikakos ežeras (isp. Lago Titicaca, keč. Titiqaqa qucha) – aukščiausiai virš jūros lygio esantis ežeras (3 821 m.), kuriame vyksta laivyba. Didžiausias gėlavandenis Pietų Amerikos ežeras, plotas apie 8 300 km². Driekiasi Altiplano plokštikalnyje Anduose, Peru ir Bolivijos teritorijose

Miestas esantis dviejuose žemynuose

Paspausk norėdamas atversti
Stambulas – didžiausias Turkijos miestas, esantis šiaurės vakarinėje šalies dalyje, abipus Bosforo sąsiaurio, jam pereinant į Marmuro jūrą. Stambulas – vienintelis miestas pasaulyje įsikūręs dviejuose (Europos ir Azijos) žemynuose.