Renginiai

Kiduliečiai kantriai augina savo Juozuko mugę

Jau antrus metus iš eilės tradicinė Juozuko mugė šurmuliavo Kidulių dvare. Kidulių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Gražina Bartkuvienė džiaugėsi, kad šventė išaugo mokyklos salę, o bendradarbiavimas su dvaru suartina su bendruomene. Ji išreiškė viltį, kad ši graži šventė ilgainiui taps viso miestelio švente.

Pabūgus žiemos šalčiu grasinančio pavasario mugė šiemet vyko dvaro patalpose. Per abu aukštus išsidėstę prekiavo ne tik Kidulių pagrindinės mokyklos moksleiviai, bet ir tradiciniai mugės svečiai – Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus bei Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos atstovai. Dalyvavo ir keletas kiduliečių, išdrįsusių savo rankų darbo kūrinius pristatyti mugėje. Dvaro laiptinėje eksponuojamose nuotraukose – Juozuko mugės istorija, užfiksuota Donato Žilaičio, sulaukė didelio moksleivių susidomėjimo, mat akivaizdu, kad paaugo ne tik šventė, bet ir jie patys.

Šurmulio pilname dvare lankėsi moksleivių tėvai, atvežta Kukarskės globos namų gyventojų delegacija, sulaukta svečių net iš sostinės. Renginį atidarė ir lyriškaisiais pavasario šaukliais tapo Kidulių pagrindinės mokyklos moksleiviai. Kidulių seniūnijos seniūnas Mindaugas Mykolaitis pasveikino ištikimiausius tradicinio renginio garbės svečius – Juozą Vilkenį ir Juozą Remeiką. Abu Juozai dažnai lankosi dvaro renginiuose, o žymusis Kidulių krašto vyndarys J. Vilkenis ir pats vis prisideda prie kultūrinės dalies puoselėjimo. Šventę tęsė ir užbaigė nuotaikingas Raudonės kaimo kapelos (vadovas Jonas Apolius Grygartas). koncertas. Ilgametę sceninę patirtį turintis solidžių vyrų ansamblis džiugino tiek liaudies dainomis, tiek vietinių autorių kūriniais, o lietuviškas tekstų šmaikštumas nepaliko abejingų – publika ir plojo, ir pritardama smagiai trepsėjo į taktą.

Kidulių dvaro bibliotekoje taip pat buvo karšta. Vadovaujant buvusiai dailės mokytojai, tautodailininkei Julijai Macijauskienei Kidulių pagrindinės mokyklos moksleiviai ir svečiai iš bendruomenės suneštų senų sagų lipdė mokyklos herbą. Akcija siekta atkreipti dėmesį į antrinį žaliavų panaudojimą, bei paskatinti moksleivių kūrybiškumą iš nebereikalingų sagų sukuriant meno kūrinį. Kai visų bendro darbo rezultatas bus deramai apipavidalintas, juo bus galima pasigrožėti Kidulių dvaro muziejaus ekspozicijoje.

Kaip gelgaudiškiečiai turi savo Stasiuko mugę, taip ir Juozuko mugė – pačių kiduliečių susikurta tradicija. Nors, kaip pasakojo Kidulių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, idėja gimė visai natūraliai, štai verčiant iš hebrajų kalbos Juozapas reiškia „Dievas pridės“. Simboliškai labai gražiai susieina, kad Šv. Juozapo, vargšų ir darbininkų globėjo, vardinės Kiduliuose tampa galimybe vietiniams ne tik pažymėti pavasario pradžią, bet ir susiburti draugėn, pasikultūrinti, pasižmonėti, įsigyti mokinių ir vietos auksarankių sukurtų rankdarbių, konditerijos gaminių ir kitokių prekių.

Parengė Monika Būblaitytė