Išvyka į Rojos vidurinę mokyklą Latvijoje

Rugsėjo 24-29 d. grupė Kidulių pagrindinės mokyklos mokinių dalyvavo tarptautiniame Nordplus projekto „Love, Forest, Love“ (NPJR-2033/10064) dalyvių susitikime Rojos (Latvija) vidurinėje mokykloje.

Rojos miestelyje septintokai Monika, Vestina ir Jokūbas bei šeštokai Dorita ir Matas savaitę praleido savo bendraamžių ir mokytojų iš Latvijos, Danijos ir Farerų salų draugijoje. Mokiniai dalyvavo įdomiose ir įvairiapusiškose veiklose. Kadangi projektas skirtas susipažinti su miškais, jų ekosistema, nauda žmogui ir ekonomikai, Latvijoje pirmiausiai nuvykome į durpyną, kuriame projekto dalyviai pamatė, kaip kasamos ir apdirbamos durpės prieš joms pasiekiant parduotuves, medelynus, mūsų sodus ir daržus. Visiems pasisekė, kad oro sąlygos buvo palankios ir paskutinį kartą Latvijoje lijo prieš porą savaičių. Durpyne buvo pakankamai sausa, kojos nesmigo giliai į žemę, o durpės nebuvo permirkusios, tad krauti jas ant palečių nebuvo nei labai sunku, nei labai nešvaru. Pasak ekskursijon grupę lydėjusio geografijos mokytojo, durpės yra pagrindinis Latvijos gamtinis išteklius, skirtas tiek vietiniam naudojimui, tiek eksportui į užsienio šalis.

Po apsilankymo durpyne keliavome į medelyną, kuriame, auginami pušų ir beržų sodinukai. Įstaigos darbuotojai ne tik papasakojo apie medelių auginimo procesą, bet ir parodė įvairius etapus, leido paliesti ir pajausti skirtumą tarp skirtingais metodais auginamų sodinukų. Iš medelyno išvykome nešini net šimtu mažų pušelių, kurias rytojaus dieną pasodinome šalia Rojos esačiame miške, tikėdamiesi prisidėti prie iškirstų miško vietų atkūrimo. Be to, kiekviena projekte dalyvaujanti mokykla gavo dovanų po pušies sėklą, iš kurios projekto įgyvendinimo laikotarpiu bandysime išauginti medelį, o projektui baigiantis pasodinsime jį prie mokyklos, įamžindami savo tarptautinę projektinę patirtį ir medžių svarbą.

Projekto dalyviai džiaugėsi, kad ne visos veiklų dienos buvo tokios intensyvios. Organizatoriai taip pat pasiūlė drauge pasportuoti, pasimokyti latvių liaudies šokių, susipažinti su tautiniais latvių raštais ir jais išpiešti rankų darbo papuošalą, apsilankyti Rojos žvejybos istorijos muziejuje arba tiesiog leisti laisvą laiką plepant su bendraamžiais iš užsienio šalių ar mėgaujantis rudeniškais saulės spinduliais paplūdimyje.

Smagu, kad visi turėjo progą patobulinti savo anglų kalbos žinias, sužinoti naujų dalykų ne tik apie miškus, bet ir apie Latviją, Daniją ir Farerų salas, pristatyti savo šalį, miestelį ir mokyklą. Projekto veiklas mokykloje koordinuoja ir mokinius į kelionę lydėjo anglų kalbos mokytoja Jurgita Bernotienė.